تهران، بلوار میرداماد غربی، کوچه دفینه، پلاک 4، طبقه 3، واحد 6

با دفتر مرکزی تماس بگیرید: 19 - 88773116 - 021

آدرس ایمیل: info@hamedanmoquette.com

با کارخانه تماس بگیرید: 40 - 34383238 - 081

آدرس ایمیل: info@hamedanmoquette.com

کاربرد ژئوتکستایل چمن مصنوعی چیست؟+ دلیل استفاده

ژئوسنتتیک‌­ها، بخش مهمی از دنیای امروز ما هستند. این مواد که اغلب از پلیکرها تهیه می­شوند، خواصی دارند که استفاده از آنها را برای مصارف گوناگون توجیه‌­پذیر می‌­نماید. امروزه ژئوسنتتیک­‌ها در مصارفی نظیر راهسازی، سدسازی، زهکشی خاک و کمک به ساخت المان‌­های شهری کاربرد دارند. ژئوکامپوزیت، ژئوفوم، ژئوگرید، ژئوممبران و ژئوتکستایل از جمله اعضای خانواده ژئوسنتتیک­‌ها می­باشند.
کاربرد ژئوتکستایل چمن مصنوعی چیست؟

ژئوسنتتیک‌­ها، بخش مهمی از دنیای امروز ما هستند. این مواد که اغلب از پلیکرها تهیه می­شوند، خواصی دارند که استفاده از آنها را برای مصارف گوناگون توجیه‌­پذیر می‌­نماید. امروزه ژئوسنتتیک­‌ها در مصارفی نظیر راهسازی، سدسازی، زهکشی خاک و کمک به ساخت المان‌­های شهری کاربرد دارند. ژئوکامپوزیت، ژئوفوم، ژئوگرید، ژئوممبران و ژئوتکستایل از جمله اعضای خانواده ژئوسنتتیک­‌ها می­باشند.

یکی از اعضای مهم این خانواده، ژئوتکستایل است. دامنه کاربردهای این ماده ژئوسنتتیکی نیز بسیار گسترده می­باشد. ژئوتکستایل برای چمن مصنوعی، زهکشی و مصارف مختلف دیگری به کار برده می­شود.

در این مقاله از موکت همدان، قصد داریم به بررسی کاربرد ژئوتکستایل چمن مصنوعی بپردازیم که یکی از کاربردهای جالب ژئوتکستایل است. از آنجا که این ماده اغلب در پروژه‌­های عمرانی به کار برده می­شود، انتظار حضور آن در چمن مصنوعی وجود ندارد. به هر حال، مطالعه این مقاله می‌­تواند شما را با این کاربرد مهم و در عین حال جالب ژئوتکستایل آشنا نماید.

ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل ماده­ای با بافت پارچه مانند است که از الیاف پلی‌­ پروپیلن و یا پلی‌استر تهیه می‌­شود. این ماده که از خانواده ژئوسنتتیک‌ ­می‌باشد، کاربردهای بسیاری دارد که از جمله مهم‌‍‍‌­ترین آن­ها می­‌توانیم به راهسازی، زهکشی، کنترل خاک و سدسازی اشاره نماییم.

ژئوتکستایل انواع مختلفی نظیر پارچه‌­ای بافته شده، نبافته، حلقه‌­ای بافتنی، طنابی شکل و اسپان­ باند دارد. تفاوت این انواع ژئوتکستایل به نحوه بافت آنها می‌باشد که این نحوه بافت، می‌­تواند روی نوع کاربرد و طریقه اجرا تاثیر داشته باشد.

ژئوتکستایل چمن مصنوعی چیست؟

ژئوتکستایل چمن مصنوعی چیست؟

امروزه چمن مصنوعی را می­توانیم در محیط‌­­های زیادی مشاهده کنیم. چمن مصنوعی دیگر محدود به محیط­‌های ورزشی نیست بلکه در محیط‌­های خانگی و حتی اداری نیز برای ایجاد حس راحتی و نمایی چشم‌­نواز، به کار برده می­شود. اگرچه الیاف چمن مصنوعی مقاومت بالایی در برابر ساییدگی و آسیب­‌دیدگی دارند، اما تقویت این الیاف می­توان طول عمر آن را دوچندان کند.

یکی از بهترین روش­های افزایش دوام چمن مصنوعی، استفاده از لایه‌­های ژئوتکستایل است. امروزه نوع خاصی از بافته­‌های ژئوتکستایل در تولید چمن مصنوعی نیز به کار می­روند. این نوع که ژئوتکستایل GMH–GP نامیده می­شود، به ژئوتکستایل چمن مصنوعی نیز معروف است. الیاف ژئوتکستایل با نصب شدن زیر یک لایه چمن مصنوعی، نقش قابل توجهی در تقویت آن ایفا می­کنند. ژئوتکستایل بین سطح زمین زیر چمن مصنوعی و لایه زهکشی چمن قرار می­گیرد تا از چمن مصنوعی در برابر سطح زبر زمین محافظت نماید.

دلیل استفاده از ژئوتکستایل برای چمن مصنوعی

ژئوتکستایل برای چمن مصنوعی مزایای زیادی به همراه می­‌آورد. این مزایا شامل افزایش طول عمر آن از طریق جلوگیری از سایش مستمر و زهکشی مناسب می‌­باشند.

از آنجا که سطح زیرین چمن مصنوعی اغلب یک سطح زبر مانند شن و ماسه یا آسفالت است، سایش مداوم چمن مصنوعی با این سطوح می­تواند به سرعت آن را دچار ساییدگی شدید نموده و منجر به آسیب رسیدن به بخش گره‌­های چمن شود. در این شرایط است که یک لایه مقاوم ژئوتکستایل زیر بخش پایینی یا بکینگ چمن نصب می­شود تا این سایش با زمین را کنترل نموده و جلوی تخریب چمن مصنوعی را بگیرد.

ژئوتکستایل برای چمن مصنوعی و زهکشی آن ضرری ایجاد نمی­کند. خروج آب اضافه از چمن، ضرورتی است که احتمال دارد تصور کنید با لایه ژئوتکستایل دچار اشکال می‌­شود. اما اینطور نیست.

دلیل استفاده از ژئوتکستایل برای چمن مصنوعی

می­دانیم در صورتی که به هر دلیلی، حجم آب اضافه روی چمن مصنوعی باقی بماند، منجر به پوسیدگی و تغییر ظاهر چمن می­شود؛ تا جایی که ممکن است دیگر نتوان از چمن استفاده نمود. در این شرایط، ژئوتکستایل با کمک به زهکشی بهتر چمن مصنوعی، آب روی چمن را به محیط زیرین منتقل می­کند تا از آسیب‌­دیدگی آن جلوگیری به عمل آید.

علاوه بر موارد فوق، ژئوتکستایل می­تواند جلوی رشد علف­‌های هرز در خاک زیرین چمن را نیز بگیرد و محیط چمن یک­دست­‌تری را به نمایش بگذارد.

 

نحوه عملکرد ژئوتکستایل چگونه است؟

سوال دیگری که ایجاد می­شود این است که ژئوتکستایل چطور می­تواند چنین عملکردی داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال، می­توانیم دو مورد زیر را بیان کنیم:

  • ژئوتکستایل این توانایی را دارد که با اضافه شدن به لایه­‌های خاک، نیروهای اعمالی به خاک را در سطح آن توزیع کند. به این طریق، یک نیروی بزرگ به چندین نیروی کوچکتر تقسیم می­شود تا تحمل آن برای خاک ممکن باشد. این توزیع مناسب نیروها به حدی موثر است که خاک تقویت شده می­تواند در هنگام عبور یک قطار نیز پایدار باقی بماند.
  • جریان آب درون ژئوتکستایل و مقاومت این ماده در برابر عبور خاک، منجر می­شود ژئوتکستایل یک انتخاب مناسب برای زهکشی زمین‌­ها باشد. آب می­تواند از این لایه عبور کند اما خاک نه. به این ترتیب، آب اضافی محیط با کمترین فرسایش خاک از محیط خارج می­شود.

نحوه عملکرد ژئوتکستایل چگونه است؟

جمع بندی

الیاف ژئوتکستایل، نوعی از الیاف هستند که از پلیمرهایی نظیر پلی­‌پروپیلن و پلی‌­استر تولید می­شوند و با مقاومت بالا، ایجاد خاصیت جدایش و فیلتراسیون شناخته می­شوند. این الیاف در راهسازی، ساخت تونل، زهکشی زمین­‌های کشاورزی و تولید چمن مصنوعی مقاوم کاربرد دارند. یک لایه از ژئوتکستایل زیر لایه بکینگ چمن قرار می­گیرد و در صورت اعمال بار به چمن مصنوعی، جلوی اصطکاک زیاد و آسیب دیدن الیاف چمن را می­گیرد. این لایه با وجود چنین خاصیتی، هیچ تداخلی با زهکشی چمن ندارد و بلکه آن را تقویت هم می­کند. از این رو، معمولا توصیه می­شود برای افزایش دوام چمن مصنوعی، حتما از لایه ژئوتکستایل زیر آن استفاده شود. گروه صنعتی موکت همدان با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه تولید ژئوتکستایل آماده فروش انواع لایه ژئوتکستایل چمن مصنوعی به شما عزیزان می‌باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال می‌توانید با مشاوران موکت همدان در ارتباط باشید.

سوالات متداول

ژئوتکستایل از پلیمرهایی نظیر پلی­ پروپیلن و پلی ­استر تهیه می­شود که مقاومت بالا و قیمت مناسبی دارند.

ژئوتکستایل از آسیب‌­دیدگی لایه زیرین چمن جلوگیری کرده و به زهکشی مناسب آن کمک می­کند.

مناسب­ترین مدل ژئوتکستایل برای چمن مصنوعی، مدل GMH–GP می­باشد.

بستگی به کاربرد چمن مصنوعی، باید مناسب­ترین ضخامت انتخاب گردد. در صورتی که از چمن مصنوعی برای فعالیت­‌های ورزشی سنگین استفاده شود، نیاز به لایه ضخیم‌­تری از ژئوتکستایل برای تقویت چمن وجود دارد اما برای استفاده­‌های تزئینی و نماسازی، ضخامت­‌های اندک نیز کاربردی خواهند بود.

زیرسازی در هر صورت برای نصب چمن مصنوعی لازم است. خروج آب اضافی و تهیه یک سطح صاف و بدون برآمدگی برای چمن، وظایف مهمی هستند که از یک لایه ژئوتکستایل به تنهایی برنمی‌­آید و به همین دلیل، نیاز به یک زیرسازی اصولی همواره وجود خواهد داشت.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *