تهران، بلوار میرداماد غربی، کوچه دفینه، پلاک 4، طبقه 3، واحد 6

با دفتر مرکزی تماس بگیرید: 19 - 88773116 - 021

آدرس ایمیل: info@hamedanmoquette.com

با کارخانه تماس بگیرید: 40 - 34383238 - 081

آدرس ایمیل: info@hamedanmoquette.com

ژئوفوم چیست و در چه صنایعی کاربرد دارد؟+ مشخصات فنی

بیشتر از 50 سال است که از ساخت نخستین مواد ژئوسنتتیک می­گذرد. موادی که با تاثیر شگرف خود بر روی خاک و ویژگی‌­های منحصر به فردشان در لایه­‌بندی، زه­کشی، افزایش مقاومت و مهار خاک توانستند کمک‌­های شایانی به صنایع مختلف داشته باشند
ژئوفوم چیست؟

بیشتر از 50 سال است که از ساخت نخستین مواد ژئوسنتتیک می­گذرد. موادی که با تاثیر شگرف خود بر روی خاک و ویژگی‌­های منحصر به فردشان در لایه­‌بندی، زه­کشی، افزایش مقاومت و مهار خاک توانستند کمک‌­های شایانی به صنایع مختلف داشته باشند. از کشاورزی گرفته تا راه‌­سازی، مهندسی سد، تونل­‌ها و حتی چمن مصنوعی، همه متاثر از مواد ژئوسنتتیک پیشرفت‌­های قابل ملاحظه­‌ای داشتند.

ژئوسنتتیک­‌ها امروزه تنوع فراوانی دارند. ژئوتکستایل به عنوان یکی از معروف­‌ترین این مواد شناخته می­شود اما محصولات دیگری نظیر ژئوکامپوزیت‌­ها نیز امروزه طرفداران زیادی دارند.

یکی از جدیدترین محصولات ژئوسنتتیک نیز ژئوفوم است که موضوع مقاله امروز ماست. مشخصات فنی، کاربردها، مزایا و معایب این ماده در قسمت‌­های پیش رو مورد بحث قرار خواهند گرفت. اگر می­خواهید در مورد این زیرمجموعه جدید خانواده ژئوسنتتیک‌­ها اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا انتها با ما همراه باشید.

ژئوفوم چیست؟

ژئوفوم یکی از جدیدترین ساخته­‌های صنعت ژئوسنتتیک­ می‌باشد که از ماده­ای به نام پلی‌­استایرن تولید می­شود. مهم­ترین تفاوت ژئوفوم با سایر مواد ژئوسنتتیک نظیر ژئوتکستایل این است که ژئوفوم ابعاد بزرگتر و وزن مخصوص کمتری دارد. ژئوفوم بر خلاف سایر اعضای خانواده خود که به صورت لایه­‌هایی با ضخامت کم تولید می­شوند، در بلوک­‌های بزرگ و ابعاد قابل توجه تولید می­شود.

این ماده تا حد قابل توجهی خواص ژئوسنتتیکی نظیر مقاومت بالا را دارد اما چیزی که ژئوفوم را به ماده خاصی تبدیل کرده، وزن اندک آن می‌­باشد. ژئوفوم در صنایع مختلفی، از صنایع عمرانی گرفته تا بسته‌­بندی اشیا کاربرد دارد. در حالت کلی، این ماده به صورت بلوک­‌هایی با ابعاد 200 * 75 * 75 سانتی­‌متر تولید می­شود اما برای کاربردهای دیگر می­توان حجم‌­های کمتری از آن را نیز مورد استفاده قرار داد.

مشخصات فنی ژئوفوم

مشخصات فنی ژئوفوم

برای اینکه با تسلط بیشتری بدانیم ژئوفوم چیست، می­توانیم مشخصات فنی آن را مورد بررسی قرار دهیم. جدول زیر برخی از مهم­ترین خواص این ماده را بیان می­کند:

چگالی

45 – 11.2 کیلوگرم بر متر مکعب

مقاومت فشاری

300 – 35 کیلوپاسکال

مقاومت خمشی

517 – 69 کیلوپاسکال

مدول الاستیک

12800 – 1500 کیلوپاسکال

شاخص اکسیژن

24 درصد حجمی

درصد آب قابل جذب

4 – 2 درصد حجمی

نیروی بویانسی

990 – 950 کیلوگرم بر متر مکعب

مقاومت حرارتی در دمای 25 درجه سلسیوس

0.86 – 0.61 کلوین . متر مربع بر وات

مقاومت حرارتی در دمای 40 درجه سلسیوس

0.83 – 0.58 کلوین . متر مربع بر وات

ضریب پواسون

0.1

موارد استفاده از ژئوفوم

با توجه به مشخصاتی که برای ژئوفوم بیان شد، می­توانیم حدس بزنیم که مهم­ترین موارد استفاده از آن چیست.

این محصول ژئوسنتتیکی به دلیل مقاومت فشاری بالا و وزن پایین، یک ماده پرکننده در صنعت به حساب می‌­آید. در صورتی که یک فضای خالی بین سطح مستحکم (خاک یا بتن) و سطح مورد استفاده (آسفالت جاده یا سطح زمین ساختمان) وجود داشته باشد، این فضای خالی با ژئوفوم پر می­شود. علاوه بر خاصیت پرکنندگی، مقاومت زیرساخت را نیز بالا می­برد تا علاوه بر پر شدن فضای خالی، مقاومت سطح نیز افزایش یابد.

موارد استفاده از ژئوفوم

علاوه بر قابلیت پرکنندگی، ژئوفوم یک عایق گرمایی بسیار مناسب نیز به شمار می­رود. ژئوفوم با شاخص اکسیژن 24 درصد حجمی، جلوی انتقال حرارت بین لایه‌­های زیرین و رویی خود را می­گیرد و به این روش، می­تواند برای ساختمان­‌ها گزینه معقولی باشد.

کاربرد ژئوفوم

با توجه به موارد گفته شده، مهم­ترین کاربردهای ژئوفوم را می­توانیم به صورت زیر بیان کنیم:

زیرسازی راه‌­ها

ژئوفوم می­تواند فضای خالی بین خاک و آسفالت جاده را به خوبی پوشش داده و علاوه بر افزایش مقاومت، یک عایق گرمایی برای زیرساخت راه باشد.

ساخت رمپ

برای ساخت رمپ در مسیرهای جاده­ای، استفاده از ژئوفوم برای سطح‌­سازی یک گزینه بسیار مناسب است. ژئوفوم وزن اندکی داشته و نسبت به بسیاری از امور عمرانی، هزینه کمتری برای کارفرما خواهد داشت.

ساخت زیرگذرها و تونل‌­ها

خاصیت مقاومت فشاری بالای ژئوفوم باعث می­شود استفاده از آن برای راه­سازی غیرهم‌­سطح گزینه مناسبی باشد. ژئوفوم از اعمال فشار خاک به سازه جلوگیری می­کند تا وزن خاک روی سازه نتواند آسیبی به آن وارد نماید.

پروژه‌­های آبی

از ژئوفوم در سدسازی و اطراف راه­‌آب­های مهم استفاده می‌­شود. ژئوفوم در این پروژه­‌ها علاوه بر جلوگیری از اعمال فشار زمین به راه‌­آب و یا فشار آب به سازه، خاصیت عایق گرمایی نیز دارد.

ساختمان­‌سازی

در ساختمان‌­سازی نیز می‌­توان به کمک ژئوفوم از زیاد شدن عمق فوندانسیون جلوگیری نموده و فضای خالی بین فوندانسیون و کف را پر نمود. با این کار یک عایق گرمایی مناسب نیز برای بتن ایجاد نموده‌­ایم. از این ماده هم­چنین در ساخت دیوارهای محافظ نیز استفاده می­شود.

ساخت فضاهای ورزشی

این محصول به دلیل وزن مخصوص کم و مقاومت بالای خود، برای ایجاد زیرساخت صندلی­‌های استادیوم یا سکوهای ورزشی نیز استفاده می­شود.

کاربردهای این محصول محدود به موارد گفته شده نیست. این طیف وسیع کاربرد، بیش از پیش نیز در حال گسترش است. به صورت کلی، هر جایی که نیاز به یک عایق گرمایی سبک و مقاوم باشد، کاربرد خود را به نمایش می­گذارد.

مزایای ژئوفوم

حال که به شکل دقیق با  کاربردهای این محصول ژئوسنتتیکی آشنا شده‌­ایم، می­توانیم به سوال «مزایا و معایب ژئوفوم چیست» نیز پاسخ دهیم. برخی از مهم­ترین مزایای آن عبارت‌­اند از:

 • استحکام بالا
 • وزن سبک
 • خاصیت عایق در برابر گرما
 • هزینه کم و صرفه اقتصادی
 • خاصیت ضدزلزله به دلیل وزن مخصوص پایین
 • سهولت اجرا
 • مقاومت در برابر نفوذ آب
 • سازگاری با محیط زیست
 • مقاومت در برابر مواد شیمیایی با خاصیت اسیدی یا قلیایی

مزایای ژئوفوم

معایب ژئوفوم

تا به اینجا بیشتر در مورد مزایا و خصوصیات مثبت این محصول صحبت کرده­‌ایم اما باید بدانید این ماده نیز معایب و نقاط ضعف خاص خود را دارد. در این بخش به چند مورد از مهم­ترین نقاط ضعف این محصول اشاره می­کنیم.

 • مقاومت کم در برابر آتش­ سوزی و حریق
 • مقاومت اندک در برابر حلال­‌های نفتی مانند بنزن و تری‌­کلرواتیلن
 • مقاومت ناچیز در برابر فعالیت حشرات موذی

جمع بندی

ژئوفوم به عنوان جدیدترین عضو خانواده ژئوسنتتیک­‌ها، یک ماده با مقاومت فشاری بالا و وزن پایین است که به عنوان پرکننده و عایق گرما در پروژه­‌های مختلف به کار برده می­شود. این محصول اغلب از ماده­ای به نام پلی‌­استایرن نشات می­گیرد. این ماده با خواص خود در پروژه‌­های عمرانی، آب­یاری و سدسازی، المان­‌های جاده‌­ای و فضاهای ورزشی کاربرد دارد و می­‌تواند در آینده نزدیک، کاربردهای بیشتری نیز به خودش اختصاص دهد. موکت همدان با داشتن سال‌ها تجربه، امروزه به عنوان بزرگترین تولید کننده ژئوتکستایل در کشور شناخته میشود. در درصوت داشتن هرگونه سوال، می‌توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *