تهران، بلوار میرداماد غربی، کوچه دفینه، پلاک 4، طبقه 3، واحد 6

با دفتر مرکزی تماس بگیرید: 19 - 88773116 - 021

آدرس ایمیل: info@hamedanmoquette.com

با کارخانه تماس بگیرید: 40 - 34383238 - 081

آدرس ایمیل: info@hamedanmoquette.com

انواع ژئوتکستایل کدامند و هر کدام چه کاربردی دارند؟

بسیاری معتقدند ژئوتکستایل را برای اولین بار، فراعنه مصر برای تثبیت راه‌ها کشف و استفاده کردند بسیاری دیگر بر این باورند که در سال 1950 استفاده از ژئوتکستایل ها آغاز شده
انواع ژئوتکستایل کدامند و هر کدام چه کاربردی دارند؟

بسیاری معتقدند ژئوتکستایل را برای اولین بار، فراعنه مصر برای تثبیت راه‌ها کشف و استفاده کردند بسیاری دیگر بر این باورند که در سال 1950 استفاده از ژئوتکستایل ها آغاز شده، اما موضوع مقاله این نمی‌باشد که ژئوتکستایل چیست و تاریخچه آن به چه زمانی باز می‌گردد، می‌خواهیم در مورد انواع ژئوتکستایل صحبت کنیم. راستش را بخواهید ژئوتکستایل ها آنقدر متنوع هستند که ممکن است مقاله از حوصله خواندنتان خارج شود. اما به هر حال در این مقاله از همدان موکت سعی کردیم تا با جمع آوری بهترین و جدیدترین اطلاعات، به معرفی انواع ژئوتکستایل بپردازیم.

ژئوتکستایل‌های بافته شده  Woven Geotextiles

ژئوتکستایل بافته شده Woven Geotextiles نوعی از محصولات ژئوتکستایل است که در آن دو رشته تار و پود، برروی همدیگر قرار گرفته و پارچه‌ای یکدست را تولید می‌کنند. ژئوتکستایل بافته شده دارای مقاومت بسیار بالا در برابر پارگی، سایش، رطوبت، باران و تابش نور خورشید می‌باشد و به دلیل داشتن مقاومت بسیار بالا امروزه از آن‌ها در صنایع مختلفی مانند: ساختمان سازی، راه سازی، سد سازی، صنایع نفت و گاز و … استفاده می‌شود.

ژئوتکستایل‌های بافته شده  Woven Geotextiles

Geomatex TST

  Geomatex TST یک نوع ژئوتکستایل بافته شده با استفاده از فناوری بسیار بالا محسوب می‌شود و در ساخت این نوع از ژئوتکستایل ها از پلی پروپیلن استفاده می‌شود. از ویژگی های این نوع از ژئوتکستایل ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت بسیار بالا
 • امکان استفاده در خاکریزها
 • امکان استفاده در سازه های نگهدارنده
 • فیلتراسیون
 • سیستم های زهکشی

  Nilex Woven

ژئوتکستایل بافته شده نایلکس Nilex توسط فیبرهای پلی پروپیلن و با کیفیت بسیاربالا تولید می‌شود. ژئوتکستایل Nilex به دلیل وزن سبک خود می‌تواند بهترین گزینه برای تثبیت خاک باشد

Geolon PET

ژئوتکستایل Geolon PET یک نوع پارچه 100% تولید شده از پلی استر (PET) می‌باشد و غالبا برای سازه‌های مهارکننده، سازه‌های خطی، دفن و مهار رسوب زباله ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Geolon PP

ژئوتکستایل Geolon PP یک ژئو پارچه تولید شده از پلی پروپیلن 100% می‌باشد که از جمله ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مناسب برای جداسازی مواد
 • مقاومت عالی در برابر عوامل محیطی
 • ترکیب فوق العاده از فیلتراسیون و نفوذپذیری آب

ژئوتکستایل‌ های نبافته Nonwoven Geotextiles

ژئوتکستایل نبافته، نوعی دیگر از ژئوتکستایل ها می‌باشد که با چسباندن الیاف به یکدیگر به وجود می‌آید. چسباندن الیاف به یکدیگر باعث به وجود آمدن پارچه‌ای متخلخل می‌شود و به همین دلیل نفوذ پذیری آن را در برابر آب کم می‌کند. ژئوتکستایل نبافته مانند ژئوتکستایل بافته قوی و پایدار نبوده و در تولید آن از مواد مختلفی مانند پلی اتیلن، پلی پروپیلن و پلی استر استفاده می‌شود. ژئوتکستایل پارچه ای چند منظوره و شبیه به نمد است. ژئوتکسایل بافته نشده علاوه بر رنگ مشکی در رنگ های سفید و نارنجی نیز تولید می‌شود و از رنگ نارنجی آن می‌توان به عنوان یک مانع یا هشدار خاک های آلوده استفاده کرد. برخی از کاربردهای ژئوتکستایل نبافته عبارت است از:

 • روکش آسفالت
 • زه کشی
 • جلوگیری از رشد علف هرز
 • تولید پارچه فیلتر

ژئوتکستایل‌ های نبافته Nonwoven Geotextiles

ژئوتکستایل‌های حلقه‌ای بافتنی  Knitted Geotextiles

به دلیل افزایش تقاضا برای کنترل خاک و ساخت سیستم‌های زهکشی تقاضا برای ژئوتکستایل‌های حلقه‌ای بافتنی Knitted Geotextiles هم به شدت افزایش داشته است. این نوع از ژئوتکستایل انعطاف پذیری بسیار بالایی داشته و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه است. تکنیک بافت این نوع از ژئوتکستایل دقیقا همانند بافتن کاموا می‌باشد.

ژئوتکستایل‌های اسپان باند  Spunbonded Geotextiles

ژئوتکستایل های اسپان باند از رشته های پلی پروپیلن ساخته شده، و توسط حرارت بسیار بالا به یکدیگر متصل می‌شوند. به طورکلی به پارچه ای که به جای تار و پود از الیاف پرس شده تشکیل شده اسپان باند گفته می‌شود. اسپان باند یکی از سریع‌ترین روش های تولید پارچه می‌باشد و نسبت به سایر منسوجات نبافته، مقاومت بهتری در برابر آسیب های محیطی دارد و همین منجر به افزایش طول عمر آن می‌شود.

ژئوتکستایل‌ های بافته طنابی شکل  Braided Geotextile

روش تولید ژئوتکستایل بافته طنابی شکل Braided Geotextile بسیار مشابه با ژئوتکستایل بافته می‌باشد، در این روش معمولا دو یا چند الیاف به صورت مورب برروی یکدیگر قرار گرفته و بافته می‌شود.

تفاوت ژئوتکستایل بافته و نبافته

تفاوت‌های بیشمار میان ژئوتکستایل بافته و نبافته باعث شده است تا هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خودش را داشته باشد. در ادامه می‌توانید برخی از مهم‌ترین تفاوت های میان ژئوتکستایل بافته و نبافته را مشاهده کنید.

 • ژئوتکستایل بافته یک انتخاب عالی برای تقویت و تثبیت خاک می‌باشد.
 • ژئوتکستایل نبافته برای زه کشی، فیلتراسیون و جداسازی فوق العاده می‌باشد.
 • ژئوتکستایل بافته نفوذناپذیر و در برخی اوقات نیمه نفوذپذیر است.
 • ژئوتکستایل نبافته نفوذپذیر بوده و جریان آب در آن‌ بالا می‌باشد.
 • ژئوتکستایل بافته به دلیل استحکام و کشش بالا انتخابی مناسب برای راه سازی می‌باشد.
 • ژئوتکستایل معمولا به وزن اندازه گیری می‌شود.

تفاوت ژئوتکستایل بافته و نبافته

جمع بندی

ژئوتکستایل امروزه به بخشی جداناپذیر از پروژه های مهندسی تبدیل شده است. با توجه به اینکه سواحل، جنگل ها و زیرساخت‌های شهری در معرض فرسایش خاک می‌باشند نیاز است تا استفاده از ژئوتکستایل ها در کشور رواج بیشتری یابد. همدان موکت با داشتن 25 سال سابقه در زمینه تولید منسوجات نبافته، در سال 1383 با راه اندازی خط تولید انواع ژئوتکستایل با تکنولوژی DILO آلمان، پا به عرصه رقابت گذاشت و اکنون به تولید و عرضه انبوه انواع محصولات ژئوتکستایل رسیده است. در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد انواع ژئوتکستایل می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *