تهران، بلوار میرداماد غربی، کوچه دفینه، پلاک 4، طبقه 3، واحد 6

با دفتر مرکزی تماس بگیرید: 19 - 88773116 - 021

آدرس ایمیل: info@hamedanmoquette.com

با کارخانه تماس بگیرید: 40 - 34383238 - 081

آدرس ایمیل: info@hamedanmoquette.com

موکت بهتر است یا سرامیک+ مقایسه در جدول

دنیای کفپوش های ساختمانی، هر روز با محصولات جدید و ارتقایافته، قدم هایی رو به جلو برمی دارد. برخلاف زمان های گذشته، دیگر چند انتخاب محدود برای پوشاندن کف منزل وجود ندارد بلکه خریداران با انبوهی از انتخاب های ممکن رو به رو هستند
موکت بهتر است یا سرامیک

دنیای کفپوش های ساختمانی، هر روز با محصولات جدید و ارتقایافته، قدم هایی رو به جلو برمی دارد. برخلاف زمان های گذشته، دیگر چند انتخاب محدود برای پوشاندن کف منزل وجود ندارد بلکه خریداران با انبوهی از انتخاب های ممکن رو به رو هستند. اگرچه تعداد محصولات جدید هر روز بیشتر از قبل می شوند اما هنوز هم می توانیم بگوییم بازار کفپوش منازل و فضاهای اداری دارای 2 سهام دار عمده است: موکت و سرامیک.

این سوال که موکت بهتر است یا سرامیک، دهه هاست که با بشر همراه است. تقریبا از زمان تولید انبوه موکت های نخ مصنوعی، رقابت موکت و سرامیک همیشه وجود داشته است و احتمالا وجود خواهد داشت. در این بین، خریداران هر یک بر اساس سلیقه و اولویت های خود، یکی از این موارد را برای خانه یا فضای اداری خود برمی گزینند.

در این مقاله، قصد داریم در مورد اینکه موکت بهتر است یا سرامیک صحبت کنیم و به بررسی مزایا و معایب هر یک از این دو بپردازیم. اگر قصد دارید برای یکی از اتاق های منزل یا محل کارتان، یک کفپوش جدید انتخاب کنید، مطالعه این مقاله می تواند دیدگاه خوبی در ذهن شما ایجاد کند. پس تا انتها با موکت همدان همراه باشید.

موکت بهتر است یا سرامیک؟

برای مقایسه موکت و سرامیک می توانید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید و از نظر منطقی، مزایا و معایب هر یک را روی کفه ترازو بگذارید و در مورد آن تصمیم گیری کنید اما نهایتا، آن چیزی که می تواند ورق را به هر سمتی برگرداند، سلیقه شماست. اگر شما به موکت علاقه داشته باشید، حتی نوشتن یک رساله قطور در مورد مزایای سرامیک هم نمی تواند شما را مجاب به خرید آن کند. با این وجود، برای افرادی که از نظر سلیقه ترجیحی بین این دو قائل نباشند، مقایسه موکت و سرامیک از جهات زیر امکان پذیر می باشد:

تفاوت موکت با سرامیک

هزینه

 مطمئنا برای شما هم یکی از فاکتورهای مهم در این مقایسه، خروجی اقتصادی و هزینه اجرای کار می باشد. در این صورت، واضح است که نصب و اجرای سرامیک بسیار سخت تر از موکت می باشد. برای اجرای سرامیک شما نیاز به مخلوط های سیمانی دارید تا سرامیک را روی زمین بچسبانید. البته امروزه چسب های مخصوص سرامیک هم وجود دارند که به قول معروف، ریخت و پاش کمتری به بار می آورند و چسبندگی بهتری هم دارند اما باز هم نسبت به موکت، که به وسیله چسب های معمولی به زمین می چسبد و هیچ خراب کاری خاصی هم به همراه ندارد، نصب و اجرای سرامیک دشوارتر است.

قابلیت تغییر

 قابل پیش بینی است که بعد از چند سال، کفپوش منزل شما برایتان تکراری شود و قصد داشته باشید آن را تعویض نمایید. در این صورت، موکت برای شما با صرف وقت و هزینه بسیار کمتری تعویض می شود اما برای تعویض سرامیک، باز هم باید تمام کفسازی منزل را تخریب کنید و مجددا، سرامیک جدید را روی آن اجرا کنید. بنابراین اگر اهل تغییرات زودهنگام هستید، موکت برای شما گزینه بهتری خواهد بود.

دوام

یکی دیگر از ملاک هایی که برای مقایسه موکت و سرامیک وجود دارد، دوام آنهاست. از آنجا که سرامیک سطح مقاوم تری نسبت به موکت دارد، مدت بیشتری می تواند فرم اولیه خود را حفظ کند. این موضوع هم برای ساییدگی و هم در برابر عوامل محیطی نظیر نور آفتاب خودش را نشان می دهد. برخی از انواع موکت که متریال ضعیف تری داشته باشند، ممکن است بعد از چند سال فرم خود را از دست بدهند و شمایل کهنه و رنگ پریده ای به خود بگیرند. البته موکت های باکیفیت معمولا خاصیت برگشت پذیری دارند که جلوی بیشتر اتفاقات را می گیرد و تا سال های طولانی هم سالم باقی می مانند.

نظافت

سرامیک برای نشان دادن ظاهر زیبای خود، نیاز به رسیدگی دارد. این سطح به سبب درخشش خود، کوچک ترین لکه ها را نیز نشان می دهد و به همین دلیل، باید مرتب آن را تمیز کنید. در مقابل، موکت کمتر از سرامیک کثیفی ها را به نمایش می گذارد و از نظر ظاهری، مدت طولانی تری تمیز به نظر می آید. البته نباید این نکته را نیز از یاد ببریم که نظافت سرامیک، بسیار آسان تر از موکت است. سرامیک با یک دستمال مرطوب به تمیزی روز اولش می رسد اما موکت نیاز به صرف زمان بیشتری دارد.

بهداشت

همانطور که گفتیم، موکت لکه ها و کثیفی ها را کمتر از سرامیک نشان می دهد. این موضوع شاید موجب شود دیرتر نیاز به نظافت داشته باشید اما از نظر بهداشتی، چندان قابل قبول نیست. به بیان بهتر، ممکن است انبوهی از لک و کثیفی ها روی موکت حضور داشته باشند اما شما آنها را نبینید و طبیعتا به آن رسیدگی نکنید اما سرامیک، شما را مجبور به تمیزکاری خواهد کرد. بنابراین اگر روی بهداشت حساسیت زیادی دارید، سرامیک برای شما زندگی آسان تری را رقم می زند.

درخشندگی

قطعا در این زمینه، سرامیک دست بالا را دارد. سرامیک ها می توانند نمای درخشان و مدرنی به منزل شما بدهند. البته اینطور نیست که موکت ها طرح های محدودی داشته باشند اما اگر بخواهید کف منزل شما درخشان و شفاف باشد، سرامیک می تواند به شما در ایجاد این خاصیت کمک کند.

درخشندگی موکت یا سرامیک

لطافت

یک مورد دیگر برای مقایسه موکت و سرامیک، لطافت آنهاست. سرامیک یک سطح کاملا خشک یا به بیان علمی تر، غیرالاستیک دارد. اگر تمام سطح منزلتان را سرامیک کنید و بخواهید لحظه ای روی زمین بنشینید، سرامیک قوزک پای شما را اذیت خواهد کرد. موکت اما نرم و لطیف می باشد و می تواند احساس بهتری برای شما به ارمغان بیاورد. این موضوع تنها در مورد نشستن نیست. راه رفتن روی سطح موکت هم می تواند اسحاس لطافت بیشتری به شما بدهد.

عایق بندی

موکت به سبب بافتی که دارد، بیشتر می تواند جلوی هدررفت گرما از منزل شما یا ورود صداهای مزاحم به آن را بگیرد. سرامیک ذاتا سرد است و به همین دلیل، در زمستان سخت تر از موکت گرم می شود.

خاصیت ضربه گیری

موکت یک بافت نرم و الاستیک دارد و به همین دلیل، می تواند جلوی آسیب دیدگی را تا حدی بگیرد. این موضوع هم در مورد اشیا و هم در مورد اعضای بدن انسان (به خصوص کودکان) صادق است. 

مقایسه موکت و سرامیک

با توجه به آنچه گفتیم، به صورت خلاصه می توانیم مقایسه موکت و سرامیک را در جدول زیر ببینیم:

 

موکت

سرامیک

صرفه اقتصادی

*

 

دوام

 

*

تغییرپذیری

*

 

نظافت

*

 

بهداشت

 

*

درخشندگی

 

*

لطافت

*

 

عایق بندی

*

 

ضربه گیری

*

 

مقایسه موکت یا سرامیک

جمع بندی

در این مقاله، در مورد این پرسش که موکت بهتر است یا سرامیک صحبت کردیم و از 10 منظر مختلف، این دو نوع کفپوش را مورد بررسی قرار دادیم. طبیعتا تصمیم نهایی را شما بر حسب سلیقه خودتان خواهید گرفت اما اگر از نظر سلیقه ترجیح خاصی نداشته باشید، موارد گفته شده می تواند برای شما مفید باشند. در صورت داشتن هرگونه سوال، میتوانید با کارشناسان فروش موکت همدان در ارتباط باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *